Zakázat chov kožešinových zvířat, proč?

11. 11. 2016 0:00:00
Poslanecká sněmovna míří k úplnému zákazu farem, které chovají zvířata pro kožešinu. Vědí o tom poslanci něco? Nebo jen tupě souhlasí s většinou!

Poslanci Parlamentu České republiky v prvním čtení schválili zákaz farem, chovající kožešinová zvířata. Jde o jedno z dalších populistických gest politiků. Argument jednoho z navrhovatelů byl opravdu příkladný: 70% občanů České republiky s tím souhlasí a 85% si kožešiny nekupuje! To je argument, který má váhu! Co tedy má dělat těch 15% obyvatel, které o tyto produkty mají zájem? Je to malé číslo? Kolik procent obyvatel si koupí pštrosí vejce? Nebo kolik obyvatel si koupí oslí mléko? Méně jak 15%, tak zakažme chov pštrosů a oslů! Ano, bude tu argument, že ze pštrosa se kupují i jiné produkty (proč by se jinak pštrosy chovali), a osel je i jinak užitečné zvíře. I mě je jasné, že prvotní impuls k zákazu chovu norků, lišek apod. je zbytečné zabíjení pro kožešinu. Vždyť se podívejte na ty jejich očička, jsou tak krásní a mají takový hrozný konec! Vždy se cílí na emoce lidí. To věděli již staří římané, i němečtí populisti za války. Tak trochu se k nim podobají i zachránci těchto krásných zvířat. Je to přece tlak na emoce pustit video z "no name" farmy a ukázat, jak tam zvířata trpí! Chudáci, jenom pro zhýralost některých, kteří nejsou schopni pochopit, že umělá kožešina je stejně kvalitní jako pravá. No není! Tak jako nikdy nebude sójové maso chutnat jako pravé! V našich teplých zimách to nejsme schopni docenit, ale severské země ví, o čem mluvím. Proto taky mezi zeměmi, které zákaz už přijaly, nenajdete ani jednu severskou. Finsko, Norsko a další ví, že v těchto oblastech je jim umělý kožich platný jako mrtvému! Argument o dokonalosti umělých vlákem a jiných izolačních materiálů je lichý. I boty můžete mít s jakoukoli umělou kožešinou, ale když přijde větší mráz, promrznou velmi rychle. Na rozdíl od podšívky z pravé kožešiny. Proto je těch, kteří chtějí pravou kožešinu stále dost.

Velmi farizejské je také zakázat kožešiny, ale kůže není problém! Proto budeme místo lišek chovat pštrosy, krokodýly, jeleny apod. Ten, kdo brojí proti kožešinám, mnohdy chodí v koženém oblečení, nebo má doma sedačku z pravé kůže. Tématem zákazu je zacházení s těmito krásnými tvory. Píšu krásnými, protože to tak je. Zajímalo by mne, kolik poslanců některou z těchto farem navštívilo a kdo navštíval např. chov drůbeže, prasat, zvěřiny apod. A jaký je zásadní rozdíl? Předně se jedná o kožešinová zvířata. Aby se kožešina dala vůbec prodat, musí být velmi kvalitní. Tedy kvalitní musí být i chov. Krmení, česání, nestresující prostředí. Ty hrůzná videa neukazují většinu chovatelů. A pokud vidíme videa naprosto zdevastovaných krav a koňů od rádoby chovatelů, také to neznamená plošný zákaz chovu hospodářských zvířat. Viděli jste jak vypadají před "popravou" drůbež, prasata, jiná zvěř? Jak jsou zubožená? Ani v ZOO většinou nevypadají stejná zvířata tak dobře, jako na farmách.

Stejně jako argument platí pro konec jejich života. Mnoho krav, prasat putují po Evropě aby se zabíjely buď levněji, nebo se mohly vydávat za "domácí" chov. Kamiony s nimi denně potkáváme. Víte, páni poslanci, jaký je to pro ně stres? No, ale to je problém i pro Agrofert, tedy zákaz převozu zvířat za účelem zabití není možný. Mluví se o nehumáním zabíjení, aby se zachránila kožešina. Viděl někdo z vás zabíjení na jatkách? Dříve el. šok a mnohdy jen omráčené zvíře jde na podříznutí! Stává se, že v návalu se zapomene prase podříznout. Umírá proto za živa ve spařovací lázni! Nejnovější způsob zabíjení CO2 připomíná utrpení v koncentračních táborech! Bez přehánení. Kdo viděl video, co zvíře při tom prožívá, většinou se ani nedokáže dodívat do konce! Ale zde jde o maso, a to konzumuje právě těch 85% lidí, kteří si nekoupí kožešinu. Pokrytci!

Poslední připomínka pro další jednání jsou ekonomické následky tohoto rozhodnutí. Jsem pro to, aby peníze byly vždy na posledním místě. Ale zde nejde jen o majitele a zaměstnance farem. Zde jde i o zaměstance činíren, kožešníky, obuvníky. Potažmo dodavatele surovin pro činění, výrobu. Ti všichni do pár let ukončí činnost. Jen díky našim poslancům! Zahraničních zadavatelů práce je poskrovnu a dovážet již hotové, vyčiněné kožešiny je dražší.

V hlavách by se měl rozsvítit i legální argument, že pokud nebude chov v Čechách, bude jinde! Zákazník si to stejně žádá. Vše se přesune do zemí, kde si s těmi zvířaty mohou dělat co chtějí. Kde neexistuje žádné omezení, ať už v chovu, tak v zabíjení i zpracování. A že zpracování kůží a kožešin dokáže napáchat v ekologii obrovské škody! To aktivisté a populističtí politici chtějí? Co přinesl zákaz vybíjení žraloků? Vybíjí se tam, kde to není zakázáno a nebo na černo. Ročně se zabije na světe 10x více žraloků, než lišek. Nebudou na farmách kožešinová zvířata? Jsou ještě v malé míře v přírodě. Tak je pytláci vybijí úplně! To bude výsledek zákazu chovu kožešinových zvířat!

Autor: Zdeněk Švejda | pátek 11.11.2016 0:00 | karma článku: 0.00 | přečteno: 54x


Další články blogera

Zdeněk Švejda

Budeme jednou slavit vyvražďování židů?

To není přání, ani směřování naší kultury. Jde jen o nadsázku v pohledu na takzvané pálení čarodějnic. Tento zvyk, který má kořeny v pohanských a dle některých zdrojů i v satanských slavnostech, zdomácněl i v křesťanských zemích.

2.5.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Co dělat se sprostým presidentem?

Máme u nás samolibého sprostého muže jménem Miloš Zeman, který si svou vulgaritu na veřejnosti užívá a upřímně přiznává, že ho prostě baví provokovat. Problémem ale je, že se nejedná o bezvýznamného muže, ale o presidenta země!

17.10.2018 v 17:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Raketou do vašeho domu. Jak by se vám to líbilo?

Když se dnes (17/10) vrátil náš vnuk ze školy, řekl jsem mu: „Něco ti ukážu.“ A klikl jsem na několik obrázků zničeného domu v izraelské Beerševě. Odkaz na jeden ze snímků najdete v textu.

17.10.2018 v 17:39 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 117 | Diskuse

Karel Kříž

Nuda Václava Moravce: Vyčpělý sebestředný narcis by měl odejít

Jako "homo politicus" sleduji televizní politické debaty již od dob Otty Černého a Zuzany Bubílkové. Tedy sem tam shlédnu i současnou produkci ČT a jiných televizí v tomto oboru.

17.10.2018 v 17:04 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 354 | Diskuse

Stanislava Boudová

Pálili mi dásně! Smrdí to jako špekáčky!

Sedím v zubařském křesle. Pusa mi tuhne po anestezi. Očima těkám ze zubařky na sestru a zase zpátky. Čeká mne novodobé mučení!

17.10.2018 v 16:55 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 260 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Zase o krok blíž

Tak nám schválili ganju, řekla by snad kanadská posluhovačka. Kanada se přidala k myšlenkově progresivním zemím a legalizovala trávu. Jaký důvod ale ve skutečnosti stojí za její přetrvávající kriminalizací v mnoha jiných zemích?

17.10.2018 v 14:56 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 149 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 31

Kdo nic nedělá, nic nezkazí.... Tak jdu s kůží na trh, aby bylo o čem diskutovat a hledat nesmrtelnost brouka...

Najdete na iDNES.cz